Darlington School: Calendar
Some text some message..
 

Subscribe | Week | Month | Major Events
January 17 – 23, 2021
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
S
M
T
W
T
F
S
17
8–9:30 am, Girls Soccer Academy vs Sunrise Prime FC ECNL 02 (ESPN Wide World of Sports Complex)
by Chad Liddle
18
All Day SCHOOL CLOSED for DR. MARTIN LUTHER KING JR HOLIDAY
by Denise Evans
19 Day 2
Noon–1 pm, 3rd Grade Virtual Parent Forum-Understanding Your Child's ERB Scores (See announcement page for the Google meet link)
by Wendy Payne
5:30–7 pm, Boys M.S. Swim/Dive vs Darlington Invitational (Darlington School)
by Chris Eberhart
5:30–7 pm, Girls M.S. Swim/Dive vs Darlington Invitational (Darlington School)
by Chris Eberhart
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Excel Christian (Excel Christian Academy)
by Nathan West
20 Day 3
7:30–8:30 am, Division Faculty Meetings
by Rebekah Kinney
5–6:30 pm, Boys Varsity Wrestling vs Cedartown & Model (Darlington School)
by Eddie Guth
5:30–7 pm, Girls J.V. Basketball vs Model (Model High School)
by Nathan West
21 Day 4
All Day Board of Trustees Winter 2021 Meetings
by Jan Harrison
8:30–9:30 am, 5th Grade Virtual Parent Forum-Understanding Your Child's ERB Scores (See announcement page for Google meet link)
by Wendy Payne
9:15–9:45 am, Advisee Meeting instead of Chapel (Advisor's Room)
by Denise Evans
Noon–1 pm, 7th Grade Virtual Parent Forum-Understanding Your Child's ERB Scores (See announcement page for Google meet link)
by Wendy Payne
22 Day 5
TBA Boys Varsity Swim/Dive vs Adairsville AAA Championship Meet (Adairsville High School)
by Nathan West
TBA Girls Varsity Swim/Dive vs Adairsville AAA Championship Meet (Adairsville High School)
by Nathan West
All Day Board of Trustees Winter 2021 Meetings
by Jan Harrison
All Day Darlington Technology Competition (Virtual)
by Beth Wardlaw
More
9:15–9:45 am, Chapel: MLK Service (Advisor's Room)
by Denise Evans
5:30–7 pm, Girls Varsity Basketball vs Walker (Walker School)
by Nathan West
23
TBA Boys Varsity Swim/Dive vs Adairsville AAA Championship (Adairsville High School)
by Nathan West
TBA Girls Varsity Swim/Dive vs Adairsville AAA Championship (Adairsville High School)
by Nathan West
2–3:30 am, U19 Boys Soccer Academy vs Atlanta Showcase Dar Purple v AR Rising (Lakepoint)
by Chad Liddle
8–9:30 am, U19 Boys Soccer Academy vs Atlanta Showcase Neon v NGSA 2002 (Lakepoint)
by Chad Liddle
3–4:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Bremen (Bremen High School)
by Nathan West
4:30–6 pm, Boys J.V. Basketball vs Bremen (Bremen High School)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Bremen (Bremen High School)
by Nathan West
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Bremen (Bremen High School)
by Nathan West
8–9:30 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Atlanta Showcase Neon v RYSA 02 (Lakepoint)
by Chad Liddle
8–9:30 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Atlanta Showcase Purple v NONA Soccer Academy (Lakepoint)
by Chad Liddle