Darlington School: Calendar
Some text some message..
 

Subscribe | Week | Month | Major Events
January 12 – 18, 2020
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
S
M
T
W
T
F
S
12
All Day RUMPUS Rain Date (Darlington Campus)
by Denise Evans
More
13 Day 6
9:15–9:40 am, Upper School Assembly (Morris Chapel)
by Denise Evans
More
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Model (Model Middle School)
by Chris Eberhart
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Model (Model Middle School)
by Chris Eberhart
6:30–8 pm, Girls M.S. J.V. Basketball vs Model (Model Middle School)
by Chris Eberhart
14 Day 7
TBA Boys M.S. Swim/Dive vs Adairsville and Calhoun (Darlington School)
by Chris Eberhart
TBA Girls M.S. Swim/Dive vs Adairsville and Calhoun (Darlington School)
by Chris Eberhart
9:15–9:40 am, Senior College Class (Dodd Banquet Room)
by Madge Crawford
4–5:30 pm, Boys Varsity Fall Esports vs WOODWARD ACADEMY (Darlington School)
by Beth Wardlaw
4:30–6 pm, Girls J.V. Basketball vs Christian Heritage (Darlington School)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Christian Heritage (Darlington School)
by Nathan West
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Christian Heritage (Darlington School)
by Nathan West
15 Day 8
7:30–8:30 am, Faculty Department Meetings
by Stefan Eady
5–6:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Cartersville (Cartersville High School)
by Nathan West
5:30–7:30 pm, Boys Varsity Wrestling vs Rockmart (Darlington School)
by Nathan West
6:30–7:30 pm, Residential Faculty Meeting (DBR)
by Jennifer Rundles
16 Day 1
TBA Boys Varsity Swim/Dive vs Calhoun (Calhoun, GA)
by Eddie Guth
TBA Girls Varsity Swim/Dive vs Calhoun (Calhoun, GA)
by Eddie Guth
8–8:45 am, Parent Forum-Understanding Your Child's ERB Scores -3rd Grade Parents (Joanne G Yancey Library-Thatcher Hall)
by Wendy Payne
8:45–9:30 am, Parent Forum-Understanding Your Child's ERB Scores - 5th & 7th Grade Parents (Joanne G Yancey Library-Thatcher Hall)
by Wendy Payne
9:15–9:40 am, Chapel: Brian Inman speaking (Morris Chapel)
by Denise Evans
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Armuchee (Darlington School)
by Chris Eberhart
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Armuchee (Darlington School)
by Chris Eberhart
17
All Day Zoology Trip to the Golden Isles (Jekyll Island, GA)
by Owen Kinney
All Day Upper School Career Day (special schedule attached)
by Denise Evans
More
9:30–11 am, Geo Bee (Ledbetter Commons-Thatcher Hall)
by Wendy Payne
4–5:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Gordon Lee (Darlington School)
by Nathan West
4:45–6:15 pm, Girls Soccer Academy vs New York Surf G01 Academy (NYE) - Field 26 (ESPN Wide World of Sports Complex)
by Jill Butler
5–6:30 pm, Boys J.V. Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Gordon Lee (Darlington School)
by Nathan West
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Gordon Lee (Darlington School)
by Nathan West
18
TBA Boys M.S. Wrestling vs FCAA Area Championship (Rockmart Middle School)
by Chris Eberhart
TBA Boys Varsity Swim/Dive vs Metro Meet (Westminster School)
by Eddie Guth
TBA Girls Varsity Swim/Dive vs Metro (Westminster School)
by Eddie Guth
All Day Zoology Trip to the Golden Isles (Jekyll Island, GA)
by Owen Kinney
9–11 am, Boys Varsity Wrestling vs State Dual (TBA)
by Nathan West
10–11:30 am, Boys J.V. Basketball vs Adairsville (Adairsville High School)
by Nathan West
10–11:30 am, Girls M.S. Basketball vs Pepperell (Pepperell High School)
by Chris Eberhart
11:15 am–12:45 pm, Boys M.S. Basketball vs Pepperell (Pepperell High School)
by Chris Eberhart
3–4:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Excel (Excel Christian Academy)
by Nathan West
3–4:30 pm, Girls Soccer Academy vs NFM GPS Florida West 01 (FL) - Field 20 (ESPN Wide World of Sports Complex)
by Jill Butler
4:30–6 pm, Boys Varsity Basketball vs Excel (Excel Christian Academy)
by Nathan West