Darlington School: Calendar
Some text some message..
 
Subscribe | Week | Month | Major Events
December 1 – 7, 2019
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
S
M
T
W
T
F
S
1
All Day THANKSGIVING BREAK - SCHOOL CLOSED
by Denise Evans
9–11 am, Boys Varsity Wrestling vs Screaming Eagle Tournament (Mt. Zion, Carroll County)
by Nathan West
2
All Day THANKSGIVING BREAK - SCHOOL CLOSED
by Denise Evans
More
8 am–4 pm, PD Day after Thanksgiving
by Stefan Eady
4:15–5:45 pm, Girls M.S. J.V. Basketball vs Covenant Christian (Covenant Christian)
by Chris Eberhart
5:30–7 pm, Boys M.S. J.V. Basketball vs Covenant Christian (Covenant Christian)
by Chris Eberhart
3 Day 3
All Day Upper School CLASSES RESUME
by Denise Evans
All Day Pre-K to 8 CLASSES RESUME
by Wendy Payne
9:15–9:40 am, Upper School Assembly: Fall Sports Awards (Morris Chapel)
by Denise Evans
4–5:30 pm, Boys Varsity Fall Esports vs THE MT VERNON SCHOOL (Darlington School)
by Beth Wardlaw
4:30–6 pm, Boys J.V. Basketball vs Sonoraville (Sonoraville HS)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Sonoraville (Sonoraville HS)
by Eddie Guth
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Sonoraville (Sonoraville HS)
by Nathan West
4 Day 4
7:30–8:30 am, Faculty Department Meetings
by Stefan Eady
1:20–2:05 pm, Carlie Chisolm ('20) Senior Venture Lecture Series Part 1 (Dodd Banquet Room)
by Rebekah Kinney
More
1:20–2:05 pm, Student Council Meeting (Mr. Peer's Office)
by Denise Evans
More
5 Day 5
9:15–9:40 am, Chapel: Holidays Around the World (Morris Chapel)
by Denise Evans
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Model (Darlington School)
by Chris Eberhart
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Model (Darlington School)
by Chris Eberhart
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Bowdon (Bowdon High School)
by Nathan West
6:45–8:15 pm, Boys M.S. J.V. Basketball vs Model (Darlington School)
by Chris Eberhart
7–8 pm, Carlie Chisolm Senior Venture Lecture Presentation (Dodd Banquet Room)
by Rebekah Kinney
More
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Bowdon (Bowdon High School)
by Nathan West
6 Day 6
9:30–10:30 am, Deck Thatcher Hall (Thatcher Hall)
by Angela Pieroni
7
TBA Boys M.S. Wrestling vs Adairsville Middle/Jr. Tiger Invitational (Adairsville Middle School)
by Chris Eberhart
TBA Boys M.S. Swim/Dive vs Adairsville (Adairsville High School)
by Chris Eberhart
TBA Girls M.S. Swim/Dive vs Adairsville (Adairsville High School)
by Chris Eberhart
7:30 am–2 pm, College Board SAT & SAT Subject Testing (Thatcher Hall)
by Wendy Payne
More
8–9:30 am, U19 Boys Soccer Academy vs NTH NASA 01/02 Premier - Field 1 (Franklin Gateway)
by Jill Butler
8:30–10 am, Boys Varsity Wrestling vs Mt. Zion Tournament (Mt. Zion, Carroll County)
by Nathan West
9:20–10:50 am, U16/U17 Boys Soccer Academy vs UFA Forsyth 03B Premier - Field 2 (Lanierland Park)
by Jill Butler
10–11:30 am, Girls M.S. Basketball vs Armuchee (Armuchee Middle School)
by Chris Eberhart
11:15 am–12:45 pm, Boys M.S. Basketball vs Armuchee (Armuchee Middle School)
by Chris Eberhart
Noon–1:30 pm, Girls Soccer Academy vs Steamers FC Elite - Field 1 (Franklin Gateway)
by Jill Butler
1–2:30 pm, Girls M.S. J.V. Basketball vs Armuchee (Armuchee Middle School)
by Chris Eberhart
1:20–2:50 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Roswell Santos 01 Boys Blue - Field 2 (Franklin Gateway)
by Jill Butler
2–3:30 pm, Boys Varsity Swim/Dive vs Adairsville (Adairsville High School)
by Eddie Guth
2–3:30 pm, Girls Varsity Swim/Dive vs Adairsville (Adairsville High School)
by Eddie Guth
3–4:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Model (Darlington School)
by Nathan West
3–10 pm, Robotics Regional Tournament (Cartersville HS)
by Owen Kinney
4–5:30 pm, U16/U17 Boys Soccer Academy vs BG Elite FC 03 - Filed 2 (Lanierland Park)
by Jill Butler
4:30–6 pm, Boys J.V. Basketball vs Model (Darlington School)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Model (Darlington School)
by Eddie Guth
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Model (Darlington School)
by Nathan West
8–9:30 pm, Girls Soccer Academy vs UFA Norcross 03G Premier - Field 2 (Franklin Gateway)
by Jill Butler