Darlington School: Students earn E.L. Wright Awards
Some text some message..
 

Students earn E.L. Wright Awards

April 29, 2021 | 328 views

E.L. Wright Awards were presented to the following students with the highest GPA in each course during an awards ceremony on Thursday, April 29 in Morris Chapel:

English Department

English 1: Anthony Gabriel Natarella - Rome, Ga.

English 2: Ava Gabrielle Herring - Kingston, Ga.

English 3: Yutong ‘Mason’ Wu - Xi’an, China

English 4: Oluwasiji Oluwaseun Soetan - Lagos, Nigeria

Fine Arts Department

Art 1: Alexandra Thi Tran - Rome, Ga.

Art 2: Preslie Grayce Jackson - Rome, Ga.

Art 3: Mary Elizabeth Prusakowski - Rome, Ga.

Art 4: Elissa Diane Smith - Rome, Ga.

Concert Choir: Ruiqi ‘Michael’ Peng - Beijing, China

Keyboard Musicianship: Fangyu ‘Clare’ Cao - Shanghai, China

AP Music Theory: Jonathan James Murphy - Durham, N.C.

Orchestra: Knox Williamson Sirmans - Rome, Ga.

Wind Ensemble: William Emory Hughes - Cedartown, Ga.

Beginning Instrumental Methods: Elizabeth Allen Cordell - Rome, Ga.

Cinema: Nadejda Spasova - Sofia, Bulgaria

Theatre Lab: Kathryn Rose Davidson - Rome, Ga.

Advanced Media, Yearbook: Angelina Anne Laramie - Cumming, Ga.

Advanced Media, The Newsroom: Jayden Averi Boswell - Adairsville, Ga.

Photography: Joseph Ryland Scott - Rome, Ga.

History Department

Introduction to Economics: Stephanie Herty Hughes - Rome, Ga.

AP World History: Addison Eliza Payne - Acworth, Ga.

AP United States History: Weizhe ‘William’ Feng - Shanghai, China

AP Human Geography: Anthony Gabriel Natarella - Rome, Ga.

AP US Government: Eli Vandiver Baldwin - Rome, Ga.

AP Comparative Government: Yihan ‘Helen’ Cui - Shanghai, China

AP Psychology: Angelina Anne Laramie - Cumming, Ga.

AP Economics: Yizhe ‘Alek’ Wang - Hangzhou, China

Mathematics Department

Geometry Honors: Belle Anna Brooks - Rome, Ga.

Algebra 2 Honors: Anthony Gabriel Natarella - Rome, Ga.

Pre Calculus Honors: Robert Luke Pearson - Rome, Ga.

AP Statistics: Weizhe ‘William’ Feng - Shanghai, China

AP Calculus AB: Haoyu ‘Jack’ Yang - Beijing, China

AP Calculus BC: Xiang ‘Corinne’ Lian - Datong City, China

AP Computer Science: Shi Yuan ‘Andrew’ Wang - Wuhan, China

Science Department

AP Biology: Sarah Frances Tunnell Rome, Ga.

AP Chemistry: Yutong ‘Mason’ Wu Xi’an, China

AP Physics 1: Sheng ‘William’ Wang - Hangzhou, China

AP Physics C: Steven Yan - Shanghai, China

AP Environmental Science: Oluwasiji Oluwanseun Soetan - Lagos, Nigeria

Physics Honors: Jiulin ‘Edward’ Dong - Taizhou, China

Anatomy and Physiology: Zoe Caroline Dillmon - Rome, Ga.

Zoology: Leslie Grace Garlinghouse - Fayetteville, Ark.

Robotics: Anaya Minesh Desai - Rome, Ga.

Introduction to Engineering: Jack Elliott Good - Rome, Ga.

World Languages Department

Spanish 1: Anthony Gabriel Natarella - Rome, Ga.

Spanish 2 Honors: Addison Eliza Payne - Acworth, Ga.

Spanish 3 Honors: Thomas Reis Cowan - Rome, Ga. 

Spanish 4: Landon Gaines Liddle - Rome, Ga.

AP Spanish Language: Ella Suzanne Roberts - Rome, Ga.

AP Spanish Literature: Sarah Frances Tunnell - Rome, Ga.

Post AP Spanish Honors: Madeline Elizabeth Bradshaw - Rome, Ga.