Upper School students and faculty were recognized during a virtual Honors Day program on Friday, May 15.
Parents' Choice Award: Shelley Daniel
Excellence in Teaching Award: Jaclyn Haynes
Significant Contributions to the Darlington Community Award: John Cox
William Gordon Neville Jr ('55) Student Council Faculty Award: Eddie Guth
Centennial Cup Winner: Thornwood House
Olivia Caroline Adams: Most Versatile Female Athlete Award
Eliana Kathryn Allen: McKemie-Wilkinson Passion Award
Carter Montgomery Anderson: The Darlingtonian Award
Caleb Joseph Baldwin: Chorus-Darlington Players Achievement Award; John Philip Sousa Award
Leigh Chelsea Barnes: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Darlington Players Award for Acting; Randa F. Mixon Award
Kasey Nicole Barnett: Valedictorian; Hanks Medal for Scholarship; Darlington School Director's Award; Darlington School Student Council Award; The Darlingtonian Award
Sarah Alice Barngrover: 11th Grade Class Citizenship Award
Percy Burkhard Juergen Baumann: 9th Grade Class Citizenship Award
Lucy Anna Bearden: George A. Dorsey Memorial Award
Braden James Bell: 9th Grade Class Citizenship Award
Charles Harold Bell: 10th Grade Class Citizenship Award
Daria Alana Black: George W. Awsumb Award
Lauren Anne Botwinik: Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award
Elizabeth Randolph Boyd: Morgan Sisley Love of Life Award
Molly Giles Brewer: Walker-Smith Award for Unselfish Service; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award
Carisa Lee Brogdon: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award
Belle Anna Brooks: Class Scholarship Award for 9th grade
Abigail Marie Burris: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Darlington Players Award for Production; Global Scholar Certificat
Yunhao 'David' Cao: Darlington School Engineering Leadership Award
Cooper Efton Cates: The D.A.R. Medal for American History; George Eastman Young Leaders Award
Jessica Carlie Chisolm: Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award
Ashanti Jameel Cobb: Barbara Ware Book Award; Inkslinger Creative Award
Savannah Quay Corbin: 12th Grade Class Citizenship Award
Isabella Parka Cox: Darlington School Chorus Award
Henry Norwood Crawford: 12th Grade Class Citizenship Award
Yihan ‘Helen’ Cui: Yale Book Award
Alana Marie Dame: John Glenn Award; The Jabberwokk Award
Trang Minh Dang: The Williamson Prize
Caroline Mae Dingler: Most Outstanding Female Athlete Award
Julianna Chloe Duck: Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award
Andrew William Ferderer: John Glenn Award
Frances Isabelle Fields: Salutatorian; D. M. McNaull Award
Riccardo Frisiani: Harvard Club Award
Stuart Mwaniki Nicholas Gakio: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award
Zijian 'Gorden' Gao: Paul J. King - R. M. Yankee Award for Excellence in Mathematics
Emilia Beatrice Gardner: 9th Grade Class Citizenship Award
Leslie Grace Garlinghouse: Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award
William Alexander Greene: Walker-Smith Award for Unselfish Service; The Inkslinger Award
Maggie Lee Hawkins: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Global Scholar Certificate
Karoline Anslee Hunt: Most Versatile Female Athlete Award
Dezhao ‘Sophie’ Jin: Coxwell-Kerr Award
Ryan Jun Kim: 12th Grade Class Citizenship Award
Noah Andrew Kinney: McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship
Angelina Anne Laramie: Wellesley College Book Award; The Rensselaer Medal
Yiran ‘Lillian’ Li: Global Scholar Certificate
Zhuolong 'Shannon' Li: 11th Grade Class Citizenship Award
Xiang 'Corinne' Lian: Everett E. Porter Award for Excellence in Chemistry Laboratory
Veeka Marie Malanchuk: Global Scholar Certificate
Joseph Franklin Manning II: D. M. McNaull Award; Darlington School "Y" Cabinet Award
Tanya Elizabeth Maples: Kipp-Tillman Memorial Award
Cappie Houston May: 11th Grade Class Citizenship Award
Eli Lucas Mayes: A. J. Huffman '67 Memorial Award
William Blair McClain: American Choral Directors' Association National Student Award
Carl Luke McDurmon: 11th Grade Class Citizenship Award
Thomas Dooley Monroe: McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship
Huy Minh Nguyen: Godfrey Smith Family Award for General Excellence
Rhema Azuka Obianuju Onyia: Chorus-Darlington Players Achievement Award
Alec Scott Patterson: Worth Moser Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Darlington School Discipline Committee Award
Maria Eduarda Peloggia Pinto: 10th Grade Class Citizenship Award
Chandler Joseph Pittman: Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award; Darlington School Honor Council Award
Nicholas Frederick Powell: E. V. Regester Award; Darlington Players Award for Acting
Tate Collier Ratledge: C. J. Wyatt Sr Award
Katherine Gilstrap Scott: 9th Grade Class Citizenship Award
Elissa Diane Smith: St. Lawrence Book Award
Oluwasiji Oluwaseun Soetan: Bo Satterfield Spirit of Life Award
Sophie Anne Stepp: D.A.R. Good Citizenship Award
Xiangyi 'Sharon' Sun: 12th Grade Class Citizenship Award
Grace Marie Temple: Sydenham Howell Award
Kathleen Camille Temple: American Choral Directors' Association National Student Award
Yizhe 'Alek' Wang: John Rood Cunningham Jr. Award
Hampton Alexander Watkins: Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award
Grace Hannah Watters: Rena Patton Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award
Hermione Augusta Wayt: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award
Isabel Grace Willerson: 10th Grade Class Citizenship Award
Dawson Shag Williams: Geoffrey M. Horsfield Scroll; Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award
Trystin Emanuel Wright: Joe Mull Memorial Award
Yutong 'Mason' Wu: Class Scholarship Award for 10th grade
Steven Yan: Phi Beta Kappa Book Award; Class Scholarship Award for 11th grade
Ziyi Yang: Rhodes College Book Award
Abigail Grace Yerke: Darlington School Community Service Award
Zheng 'Neal' Yin: Darlington School Director's Award; Charles Scott Award
Mason Landen Jake Zanone: 10th Grade Class Citizenship Award