Darlington School: Calendar
Some text some message..
 
Subscribe | Week | Month | Major Events
December 8 – 14, 2019
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
S
M
T
W
T
F
S
8
TBA U16/U17 Boys Soccer Academy vs Adidas Cup opponent (Norcross, Ga)
by Jill Butler
TBA U19 Boys Soccer Academy vs Adidas Cup opponent (Norcross, Ga)
by Jill Butler
8–9:30 am, Girls Soccer Academy vs Adidas Showcase (Atlanta, GA)
by Jill Butler
9 Day 7
9:15–9:40 am, Upper School Assembly (Morris Chapel)
by Denise Evans
More
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Pepperell (Darlington School)
by Chris Eberhart
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Pepperell (Darlington School)
by Chris Eberhart
6:30–8 pm, Traditions of Christmas Concert - Upper School Band and Choir (Morris Chapel)
by Kim Tunnell
10 Day 8
TBA Boys M.S. Swim/Dive vs Calhoun (Calhoun High School)
by Chris Eberhart
TBA Girls M.S. Swim/Dive vs Calhoun (Calhoun High School)
by Chris Eberhart
4:30–6 pm, Boys J.V. Basketball vs Christian Heritage (Christian Heritage School)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Christian Heritage (Christian Heritage School)
by Eddie Guth
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Christian Heritage (Christian Heritage School)
by Nathan West
11 Day 1
5–7 am, Boys Varsity Wrestling vs Model & Cedartown (Cedartown High School)
by Nathan West
7:30–8:30 am, Division Advisory/Team Meetings
by Stefan Eady
10–11 am, Kindergarten Play (Morris Chapel)
by Wendy Payne
More
12 Day 2
6–7:30 am, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Travel to NCFC tournament (Raleigh, NC)
by Jill Butler
6 am–3 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Travel to NCFC tournament (Raleigh, NC)
by Jill Butler
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Rockmart (Darlington School)
by Chris Eberhart
5–6:30 pm, Boys Varsity Swim/Dive vs Cass, Dawson, & Floyd (Darlington School)
by Eddie Guth
5–6:30 pm, Girls Varsity Swim/Dive vs Cass, Dawson, & Floyd (Darlington School)
by Eddie Guth
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Rockmart (Darlington School)
by Chris Eberhart
9:15–9:40 pm, Chapel: Kindergarten Play (Morris Chapel)
by Denise Evans
13 Day 3
TBA Boys M.S. Wrestling vs Armuchee (Toys for Tots) (Armuchee Middle School)
by Chris Eberhart
9–10 am, Pre-k to 8 Holiday Concert (Huffman Athletic Center)
by Wendy Payne
3:30–8:30 pm, Barnes & Noble Book Fair (Barnes & Noble-Riverbend Shopping Center-Turner McCall Blvd)
by Wendy Payne
4–5:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
5–6:30 pm, Boys J.V. Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
14
TBA Boys M.S. Wrestling vs Rising Eagle (Coosa Middle School)
by Chris Eberhart
7:30 am–2 pm, ACT Testing (Rome High School or Shorter University)
by Madge Crawford
9:45–11:45 am, Boys Varsity Wrestling vs John Smith Mountaineer (Lumpkin County High School)
by Nathan West
10–11:30 am, Girls M.S. Basketball vs Coosa (Darlington School)
by Chris Eberhart
11:15 am–12:45 pm, Boys M.S. Basketball vs Coosa (Darlington School)
by Chris Eberhart
3–4:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Cartersville (Darlington School)
by Nathan West
4–5:30 pm, Boys J.V. Basketball vs McCallie (Darlington School)
by Nathan West
5:30–7 pm, Boys Varsity Basketball vs McCallie (Darlington School)
by Nathan West