Darlington School: Calendar
Some text some message..
 
Subscribe | Week | Month | Major Events
November 10 – 16, 2019
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
S
M
T
W
T
F
S
10
2–4:30 pm, Fall Play (Zelle Black Box Theatre)
by Kim Tunnell
11 Day 1
8:30–10:45 am, 4th Grade Native American Exhibit (Ledbetter Commons-Thatcher Hall)
by Wendy Payne
9:15–9:40 am, Upper School Assembly (Morris Chapel)
by Denise Evans
More
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Chattooga (Darlington School)
by Chris Eberhart
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Chattooga (Darlington School)
by Chris Eberhart
6:10–7:30 pm, 10 Under Rec Basketball Practice (Johnson Field House )
by Nathan West
12 Day 2
TBA Saint Mary's Day (Upper School Campus)
by Audrey Mathis
9:15–9:40 am, Junior College Meeting (Dodd Dining Room)
by Madge Crawford
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Rockmart (Scrimmage) (Darlington School)
by Eddie Guth
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Rockmart (Scrimmage) (Darlington School)
by Nathan West
13 Day 3
7:30–8:30 am, Faculty Department Meetings
by Stefan Eady
9:15–11:30 am, 7th Grade Trip to Myrtle Hill Cemetery (Myrtle Hill Cemetery-Rome, GA)
by Wendy Payne
9:55–10:30 am, Soccer Academy College Signing! Ryan Kim and Alex Liddle (Dodd Dinning Back Room)
by Chad Liddle
6:30–8 pm, Soccer Academy Dinner - College Signing and Showcase Season Kick-off
by Chad Liddle
14 Day 4
TBA Boys Varsity Swim/Dive vs Rome High School (Rome High School)
by Eddie Guth
TBA Girls Varsity Swim/Dive vs Rome High School (Rome High School)
by Eddie Guth
9:15–9:40 am, Chapel: (Morris Chapel)
by Denise Evans
12:15–12:45 pm, Third through Fifth Grade Musical (Thatcher Hall)
by Audrey Mathis
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Ashworth (Darlington School)
by Chris Eberhart
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Ashworth (Darlington School)
by Chris Eberhart
6:45–8:15 pm, Girls M.S. J.V. Basketball vs Ashworth (Darlington School)
by Chris Eberhart
15 Day 5
6–7:30 am, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Travel to Gateway Showcase (Cincinnati, OH)
by Jill Butler
6–7:30 am, U19 Boys Soccer Academy vs Travel to Gateway Showcase (Cincinnati, OH)
by Jill Butler
8 am–3:30 pm, Darlington Technology Competition
by Beth Wardlaw
More
6:30–8 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Lobos Rush 01 Premier (TN) - Field R1 (Riverside)
by Jill Butler
7:20–8:30 pm, Boys Life/Girls Life Programming (DBR)
by Jennifer Rundles
More
8:20–9:50 pm, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Columbus DPP 2004 Team 1 (OS) (Dixie High School)
by Jill Butler
16
TBA Boys M.S. Wrestling vs Colonel Slam (Cass)
by Chris Eberhart
TBA Golf Academy vs Georgia PGA Junior Tour Championship (Brasselton, GA)
by Eddie Guth
10–11:30 am, Girls M.S. J.V. Basketball vs Covenant Christian (Darlington School)
by Chris Eberhart
11:15 am–12:45 pm, Boys M.S. J.V. Basketball vs Covenant Christian (Darlington School)
by Chris Eberhart
1:30–3 pm, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Cincinnati United Cup 03 Gold (OS) - Field R2 (Riverside)
by Jill Butler
3–4:30 pm, Girls Varsity Basketball vs W.D. Mohammed (Darlington School)
by Eddie Guth
3:10–4:40 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Kngs Hammer Academy SC 01 RED (OS) - Field R2 (Riverside)
by Jill Butler
4:30–6 pm, Boys Varsity Basketball vs W.D. Mohammad (Darlington School)
by Nathan West